Командир "Перебийніс" і рейд в Румунію 1949 р.

Мені, хоч і наймолодшому учасникові повстанського руху на Гуцульщині, добре відомі імена багатьох вояків ОУН-УПА; чимало тих, кого зафіксовано в Яворівському архіві, я знав особисто: станичних "Бомбу" Лукинюк Микола, і "Ненаситця" Палинюк Василь(світлини № 122-125), сотенного "Вихора" Харук Микола(№№ 16, 49, 50), окружного провідника Буковини "Недобитого" Матвіїв Юліан(№ 122 і 124). Останній, до речі, диктував мені свої спогади про пережите, а я друкував їх на машинці. Було це в криївках села Бабин на Косівщині на початку 50-х; невідомими мені шляхами ті спогади потрапили за кордон і нині опубліковані в 4-му томі "Літопису УПА". Моя мама Олександра Паєвська ("Орися", цифровий псевдонім М-35) була зв'язковою Буковинського проводу і членом проводу Косівського надрайону, через що я також добре знав командира "Перебийноса" ( Данилюк Назарій). Він зафіксований на світлинах №№ 117, 148-150, 188 та 203. Славної пам'яті командир "Перебийніс" народився на Буковині, закінчив юридичний факультет Чернівецького університету, здобувши фах адвоката. Був дуже інтелігентною людиною і водночас здібним військовиком.
Вільно говорив по-румунськи. Мама, яка виконувала багато завдань, звичайно, знала про "Перебийноса" куди більше, але ніколи про це мені не розповідала. Значно пізніше (вже на слідстві) я зрозумів, що Назарій Данилюк відігравав дуже важливу роль у зв'язках підпілля з закордоном. Офіційна версія загибелі "Перебийноса" каже, що це сталося 1951 р. при перетині ним румунського кордону, а мені пригадується слідчий ізолятор київської тюрми 1953 р., де я мав "честь" перебувати після арешту 1952-го. Слідчого чомусь дуже цікавив саме "Перебийніс", але я не міг відповісти на жодне з поставлених запитань, бо дійсно нічого не знав. Одного разу слідчий показав мені якусь відзнаку і запитав, чи я знаю, що воно таке. Віддаль від кутка в кабінеті, куди мене всаджував конвой до стола слідчого була надто великою, і я відповів, що не бачу. "То підійди і подивись. Можеш навіть взяти в руки!". Я підійшов і побачив Бронзовий Хрест Заслуги. Але слідчий гаркнув: "А тепер поклади і сідай на місце. Ти знаєш, чий це орден? Бандглаваря Перебийноса, про якого питаю. Мірового класа був бандит, ми його убили аж на границі з Австрією, чуть нє ушьол!" Із цієї тиради, "приправленої" російськими матюками, я зрозумів, що друг "Перебийніс" дійсно загинув (в підпіллі точних даних про це ми не мали), і що сталося це за межами СССР. Фраза про кордон з Австрією змушує думати, що місце загибелі Назарія Данилюка фактично невідоме.
У червні 1949 р. за умов строгої конспірації група підпільників нашого терену здійснила пропагандивний рейд в Румунію. Його політичним провідником був призначений саме "Перебийніс". В Яворівському архіві є цілий фоторепортаж про цей рейд— понад 25 світлин! Я чув, що Назарій Данилюк — великий любитель фотографувати; напевно, деякі зі світлин румунського рейду зроблені саме ним. Понад 15 днів рейдували наші румунською територією, розкидали листівки, проводили мітинги, намагалися встановити зв'язки з румунським антикомуністичним підпіллям. "Перебийніс" розповідав про мету і завдання українського повстанського руху, а населення не лише прихильно приймало несподіваних гостей, але й активно допомагало уникати численних засад румунських спецслужб. Можна сказати, що цей рейд мав великий резонанс не лише в Румунії, а й у цілому світі. Докладно про нього можна прочитати в книзі П. Мірчука "Українська Повстанська Армія. 1942-1952. Документи і матеріали". Окупаційна влада в Україні добре розуміла суть і завдання рейду в Румунію. Якщо про будь-які акції підпільників комуністична пропаганда завжди трубила з переліком усіх можливих і неможливих "злодіянь", то про цей зберігала "гробове мовчання". Якби не фотоматеріали Яворівського архіву, дехто міг би заявити, що такого взагалі не було!
В УПА перебував не лише друг "Перебийніс", але і його дружина Галя. Лікар високої кваліфікації, вона виконувала функції не менш важливі за чоловіка і також загинула за волю України. Мир душам Вашим, подружжя Данилюків!Юрій ПАЄВСЬКИЙ